Grzejniki kanałowe - niezbędne informacje
Szukasz grzejnika, który nie przesłoni Ci widoku przez duże przeszklenie? Może masz niewielkie pomieszczenie, które grzejnik jeszcze je zagraci? Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie, gdy mamy okna od podłogi do stropu lub niewielki metraż. W tym poradniku znajdziesz niezbędne informacje, które powinieneś posiadać przed zakupem grzejnika kanałowego.
Grzejniki kanałowe dedykowane są do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: przestronnych sal, nowoczesnych budynków biurowych oraz co raz częściej domów prywatnych. Grzejniki kanałowe Zehnder są stylową alternatywą wszędzie tam, gdzie aranżacja wnętrza nie pozwala na montaż grzejników wolnostojących. Sprawdzą się przy dużych przeszkleniach oraz niewielkich pomieszczeniach, w których nie mamy miejsca na tradycyjny grzejnik. Po instalacji widoczna jest jedynie dekoracyjna kratka, która jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Możliwe są również rozwiązania specjalne, na przykład modele w wykonaniu łukowym, kątowym lub z wycięciami.
Grzejnik kanałowy, jak sama nazwa wskazuje, umieszczony jest w kanale, w warstwie podłogi. Ważne jest, żeby już podczas budowy stanu surowego wziąć pod uwagę głębokość, na jaką możemy wpuścić grzejnik. Minimalna głębokość kanału to wysokość wanny i warstwa termoizolacyjna pod nią (zalecane 2-5 cm).
Grzejnik najlepiej umieścić przy oknie (min. 5 cm od szyby lub ewentualnie przed linią firany/zasłony), wówczas ogrzane powietrze naturalnie rozejdzie się po pomieszczeniu wraz z wytworzonym ruchem powietrza. Grzejniki kanałowe idealnie kompensują niską temperaturę zimnego powietrza opadającego przy przeszkleniach i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu.
Drugim ważnym parametrem do ustalenia, zaraz po głębokości „ułożenia” grzejnika, jest jego moc. Jak określić moc grzejnika? Do tego potrzebna jest informacja o temperaturze zasilania i powrotu w instalacji grzewczej. Według normy typowe wartości to 75 °C na zasilaniu, 65 °C na powrocie i 20 °C w pomieszczeniu. Gdy jednak ciepło pochodzi z kotła kondensacyjnego albo z pompy ciepła parametry są zgoła inne, gdyż te urządzenia osiągają parametry znacznie niższe – nawet 35/30 °C. W przypadku kotła na paliwo stałe parametry są wyższe, 90/70 °C. Informacje o tych temperaturach na pewno znajdziemy w projekcie instalacji grzewczej.
Moc należy dobrać do kubatury pomieszczenia, przyjmując ok. 80-100 W na 1 m² pomieszczenia. Jeżeli pomieszczenie jest większe, grzejnik z konwekcją naturalną może nie wystarczyć. W tym przypadku możemy zastosować grzejnik kanałowy wyposażony w wentylatory, które podniosą moc chwilową. Grzejniki kanałowe Zehnder mogą pracować na 4 stopniach mocy wentylatora. Należy zwrócić uwagę na komfort akustyczny gdyż im mniejsza prędkość wentylatorów tym wyższy komfort, ale mniejsza moc grzewcza - ważne by uchwycić "złoty środek". Nie zaleca się montowania grzejników kanałowych z wentylatorami w sypialniach.
Będąc już na etapie zakupu grzejnika musimy jeszcze dobrać rodzaj zaworów, który zależy od poprowadzonej instalacji oraz automatykę. O tym możesz przeczytać w innym naszym artykule.
Na koniec dobieramy kolor kratki oraz jej rodzaj. Możemy wybrać kratkę linearną (profile ułożone równolegle do długości kanału) lub zwijaną (profile ułożone poprzecznie do długości kanału). Kratka linearna dostępna jest w kolorze aluminium naturalnego, czarnego i brązowego. Natomiast kratki zwijane wykonywane są również w wersji drewnianej. Zehnder oferuje również modele kratek elastycznych na podkładzie z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym (bez tulei dystansowych). Szczegółowo o kratkach można przeczytać tutaj.
Podsumowując – aby właściwie dobrać grzejnik kanałowy warto najpierw ustalić:
- moc grzewczą wyrażoną w watach - potrzebną dla każdego pomieszczenia,
- temperaturę zasilania i powrotu w instalacji C.O.,
- głębokość w podłodze, na którą możemy wpuścić grzejnik kanałowy,
- rodzaj podłączenia grzejników – zawory proste czy kątowe
- rodzaj i kolor kratek,
- automatykę w przypadku grzejników z wentylatorami
W razie pytań nasz zespół służy pomocą.
Pozdrawiamy, zespół HB-Grzejniki